Tıpta Yenilikçi Yaklaşımlar Dergisi
Abbreviation: JIAM | ISSN (Online): 2757-7589 | DOI: 10.29329/jiam

Cilt 3 Sayı 1 (Haziran 2022)

Sayı Bilgileri

Sayı Bilgileri | Tıpta Yenilikçi Yaklaşımlar Dergisi Cil. 3 (1)
Issue Informartion

ss. i - vi   |  DOI: 10.29329/jiam.2022.455

Özet

Anahtar Kelimeler:

Orjinal Araştırma Makaleleri

Orjinal Araştırma Makalesi | Tıpta Yenilikçi Yaklaşımlar Dergisi Cil. 3 (1)
Morphometric Evaluation of Coccyx with Microcomputed Tomography (Micro CT) and Computed Tomography (CT) Technology

Ferhat Geneci, Cem Cemi̇l Denk, Muhammet Bora Uzuner, Mert Ocak, İhsan Doğan, Emre Yağız Sayacı, İlke Ali̇ Gürses, Nurdan Çay, Duygu Baykal, Hakan Hamdi̇ Çeli̇k & Ayhan Cömert

ss. 1 - 19   |  DOI: 10.29329/jiam.2022.455.1

Özet

Aim: We investigated the coccyx anatomy accurately in detail by microcomputed tomography (micro CT) and computed tomography (CT) to contribute to the data related to the coccyx anatomy and the potential clinical contribution of these datas in the treatment of coccyx’s pathologies.

 Material and Methods: Twenty coccyges from embalmed cadavers were examined with a micro CT device. The inferior part of the sacrum and coccyx together with the surrounding soft tissue was removed safely. The tissue was scanned with a micro CT device, and all parameters were measured with micro CT image viewer programs. CT images of 29 patients without coccyx pathology were measured with OsiriX programs. Measured morphometric parameters with micro CT and CT were evaluated using statistical methods.

Results: Generally, the morphometric parameters as mean values were larger in males than in females. Mean values for vertical length and coccyx width were higher for CT compared with micro CT images. Coccyx was more flat in the frontal plane in females. There were statistically significant differences between the micro CT and CT images regarding mean vertical length, width, lateral deviation angle, and sacrococcygeal angle and length of the vertebrae (p < 0.05). There were no statistically significant differences in number and width of the vertebrae (p > 0.05).

Conclusion: We suggest that examining the normal coccyx morphology will help to better understand and treat the pathologic conditions of the coccyx. We believe our findings will contribute to the data related to the coccyx anatomy.

Anahtar Kelimeler: Coccyx - Anatomy - Microcomputed tomography – Computed tomography - Cadaver

Derleme Makaleleri

Derleme Makalesi | Tıpta Yenilikçi Yaklaşımlar Dergisi Cil. 3 (1)
Güneş Işınlarının Cilt Üzerindeki Etkileri ve Fotoyaşlanma

Yasemin Tin Arslan

ss. 20 - 27   |  DOI: 10.29329/jiam.2022.455.2

Özet

Cildin en temel fonksiyonu çevresel olarak maruz kaldığımız bir takım ajanlara karşı bariyer olmaktır. Fakat bunun yanında çok önemli olan hormonların sentezi ve ekspresyonu ile glikanlar, proteinler gibi çok önemli yapısal moleküllerin üretimi, mekanizması gibi yaşamsal fonksiyonları olan komleks bir organdır. Yaşlanma organizmanın tamamını etkileyen kaçınılmaz, fizyolojik bir süreçtir. Hücrelerden organlara kadar tüm yapılarda fonksiyonel yönden kabiliyetler azalmaktadır. Deri yaşlanması temelde kronolojik yaşlanma ve foto yaşlanma olarak iki grupta incelenmektedir. Ultraviyole (UV) ışınlarının neden olduğu, deride daha erken dönemde yaşlanma bulgularının ortaya çıktığı bir süreç foto yaşlanma olarak tanımlanmaktadır. Hücresel düzeyde farklı mekanizmalar gerçekleşmektedir. Bu derlemede, güneş ışınlarının ciltte oluşturturduğu etkiler, foto yaşlanma ve mekanizması üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler: UVA, UVB, Foto Yaşlanma, Güneş Işını, Cilt, Metalloproteinaz